Tespih böceği ilaçlama hizmetini vermekte olan firmamız bu canlıların bulunduğunuz yerdeki imhasını başarılır bir şekilde gerçekleştirmektedir. Haşere türleri içinde yaşam alanlarımızı tehdit eden zararlı canlı türlerinden olan tespih böcekleri ile aynı ortamda yaşayabilmemiz söz konusu bile değildir. Tespih Böceğinin çoğunlukla suda ya da karada yaşayan türleri Türkiye’de görülmektedir. Böcek biliminde yedi çift bacaklı kabuklu takımı olarak bilinen tesbih böceklerinin Latince ismi Malacostracadır. Suya düştüklerinde bile sanki hiç ıslanmamışçasına rahatlıkla hareket edebilirler ve bu durumda pek çok böcek türü ölürken onlar yaşamlarını sürdürmeye devam ederler. Tespih böceklerinin çok uzun bir geçmişi vardır. Öyle ki fosillerine neredeyse 300 milyon yıl önceki dönemlerde bile rastlanmaktadır. Tespih böcekleri ancak profesyonel şirketler aracılığıyla sıvı ilaçlar kullanılan uygulama yöntemi ile kontrol altına alınabilmektedir. Tespih böceği ile mücadele işlemleri kapalı alanlarda yapılacağı gibi açık alanlarda da yapılabilmektedir. Tespih böcekleri de diğer haşere türleri gibi hızlı çoğalma özelliklerine sahiptir. Yaşam alanlarımıza, bakteri ve mikrop bulaştıran ve de çeşitli hastalıklara neden olan Tespih böcekleri için erken alınacak önlemler hayat kurtarmaktadır. Bu konuda şirketimizden yardım ve destek talebinde bulunarak, yaşam alanlarınızı Tespih böceklerinden kolayca temizleyebilirsiniz.

Tespih Böceğinin Özellikleri

Tespih Böceklerinin büyük bir kısmı gri renge sahip olup oldukça kısa ayaklara sahiptirler. Üzerlerinde iç içe geçmiş sert plakalar ve bu plakaların arasında elastiki bir deri bulunmaktadır. Dokunulduğunda ise savunma mekanizması olarak hemen kıvrılarak top şeklini alırlar. Bu yüzden halk arasında tespih böceği olarak adlandırılmıştır. Diğer özellikler arasında ise:

 • Ortalama 3-5 cm boyunda olan bir böcektir.
 • Bu böceğe Tespih böceği denilmesinin nedeni, kendisini tehlikede hissettiği anda içe doğru kıvrılarak top şeklini almasıdır.
 • Vücudu bölmeler halinde olan bu haşereler bazı zamanlarda kendisini top şekline getirerek yüksek yerlerden kendisini aşağıya yuvarlar. Böyle uzun mesafeleri kısa sürede kat etmiş olur.
 • Siyah, kahverengi ve gri renklerde olan tespih böcekleri en çok tarla ve bahçelerde görüldüğü gibi; ev ve iş yeri gibi alanlarda da sık görülmektedir. Özellikle kapalı alanlarda bu haşerelere rastlanması durumunda tespih böceği kontrol altına alınmalıdır.
 • Beslenmesini otçul yollarla sağlayan tespih böceği nemli ve rutubetli alanlarda yaşar. İç mekânlarda binaların bodrum kartlarında görülebilir.
 • İnsanları ısırmayan tespih böcekleri, ev içlerinde saksı bitkilerine dış mekânlarda ise tarla ve bahçelerde yetiştirilen bitkilere zarar verebilir.
 • Bunun yanı sıra, bakterilerin yayılmasına neden olarak, hastalıklara dolaylı yoldan ortam hazırlayan bu haşereler ile mücadele büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda iç mekânlarda görülmesi durumunda uzman hizmeti almak gereklidir.

Haşere ve fare türleri ile mücadelede uzman olan firmamız tespih böceği ile mücadele konusunda garantili ve etkili şekilde hizmet vermektedir.

Tespih Böceğinin Zararları

Tespih Böceğinin Zararları konusunda en dertli bitkilerdir. Bu böceklerin insanları ısırmak gibi bir derdi yoktur. Fakat dolaylı yoldan da olsa başka türlü zararlar verebilirler. Örneğin:

 • Evlerde mutfak, banyo, lavabo, su borusu kenarları, kapı ve pencere kenarlarında gezinerek mikrop toplamaktadırlar.
 • Açık bırakılan sebze ve meyvelerin üzerinde gezindikleri için bıraktıkları dışkı ve salyalar ile birçok mikrobu bulaştırabilmektedirler.
 • Bu tür besinleri yemekte olan insanların zehirlenmelerine ve çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedirler.
 • Bitkilerin yapraklarını ve köklerini kemirerek zarar verir.

En çok penceremizin önündeki saksılarımıza dadanarak çiçeklerimizin yapraklarına ve köklerine zarar verirler. Bu tür sorunlar yaşayanların mutlaka şirketimizi arayarak tespih böceği mücadelesi  konusunda destek almalarını öneriyoruz.

Tespih Böceği İle Mücadele

Tespih Böceği İle Mücadelede ederken mutlaka yardım almalısınız. Bu böcekler çok çabuk üredikleri ve diğer böcek türlerine göre çok daha dayanıklı oldukları için bireysel birtakım mücadeleler sonuç vermemektedir. Güneş ilaçlama ekibi bulunduğunuz ortamı ilaçlarken sizin de yapmanız gereken şeyler vardır. Bunlar: İşlem sırasında gıda malzemelerinin tamamının ilaç ile temasının önlenmesidir. Uygulama sonrasında ise açıkta bulunan mutfak eşyalarının kesinlikle yıkanması gerekmektedir. Her türlü zararlı canlılarla etkin bir mücadele sürdürebilmek için  7/24 hizmet vermekte olan firmamızı arayarak bizden bilgi alabilirsiniz.