Sivrisinek, uçan haşere grubundan olduğu için Sivrisinek ilaçlama zor bir yöntemdir.  Sivrisinekler zararlı haşere türlerinden biridir. çünkü sivrisinekler, sıtma gibi hastalıkların temel kaynağı ve hastalıkların bulaşmasına zemin hazırlamakta, tehlikeli ve ölümcül sonuçlara neden olan mikropları insan kanına bulaştırmaktadırlar. Dere, bataklık, çayır ve yeşil alanların yoğun olduğu alanlarda fazlaca aktif olan sivrisinekler, bu bölgelerde bulşunan bakteri ve mikropları insanlara taşımaktadırlar. Sivrisinekler insan bedeninde kızarma, kabartma, kaşıntı ve yanmaya neden olmaktadır. Sivrisinek sokumu çeşitli alerjik hastalıkları tetikleyebilmektedir. Sivrisinek ilaçlama işlemleri açık ve kapalı mekânlarda yapılabilmektedir. Sivrisinekler kan ile beslenen zararlı böcek türleridir.

Sivrisineklerin Özellikleri

Sivrisineklerin birbirinden çok farklı olarak ve bizlerin bilmediği yüzlerce özelliği vardır. Dünya üzerinde hemen hemen her yerde rastlayabileceğiniz sivrisinekleri bir savaş makinesi olarak tabir etmek çok da uçuk bir tabir olmayacaktır. Genel hatlarıyla özelliklerine bakacak olursak:

Erkek sivrisinekler ise meyve ve sebzelerin öz suları ile beslenme sağlarlar. Dişilerin çoğalmaları ve üremeyebilmeleri için mutlaka kan emmeye ihtiyaçları vardır.

Kan emerek beslendiğinden, çeşitli virüslerin bulaşmasına direkt olarak yol açan bu canlılardan kurtulmak için sivrisineklere karşı mücadele edilmesi gereklidir.

Uzak mesafelerden bile insanların kokusunu alan sivrisineklerin algıları çok kuvvetlidir.

Sivrisinek yumurtlama sistemi ile çoğalırlar. Yumurtalarını sulak ve nemli alanlarda saklar.

Bataklık, lağım suları ve kirli su birikintilerinin olduğu alanlarda çok sık görülürler.

Sivrisinekler, çiftleşmelerini havada uçarken gerçekleştirirler.

Dişi sivrisinekler, yaşamları boyunca 3,000 kadar yumurta yumurtlayabilirler.

Dişiler 60-90 gün yaşar. Erkekler 2-3 gün yaşar.

Sivrisinekler saatte yaklaşık 2,5 km hızla uçarlar.

Saniyede ortalama bir sivrisinek kanatlarını 500 defa çırpar.

Sivrisinek Sokması

Sivrisinek sokması şu şekilde gerçekleşir. Ağızlarında bulunan kesici organı ile deriyi kesen sivrisinek, kamış şeklindeki hortumunu deriden içeri sokar ve kanı yukarı çeker. İşte sivrisinek sokmasına dair bilinmeyenler:

Sivrisinekler sokacağı canlıyı gözleriyle ve o canlının yaydığı kızılötesi radyasyon, karbondioksit ve laktik asit ile tespit eder.

Sivrisinek ısırması sonucu deride şiddetli kaşıntı hissedilir ve deri üzerinde kabarmalar ve kızarıklıklar oluşur.

Sivrisinek sokması, sivrisineğin vücuttan kan emip uzaklaştıktan sonra fark edilir. Bunun nedeni sivrisineklerin ağızlarında ürettikleri özel sıvıyı deri üzerine bırakmaları ve bu sayede deriyi uyuşturmalarıdır.

Sivrisinek, kan emerek beslenme sağlayan kanatlı bir sinek türüdür. Aslında bilinenin aksine sivrisineklerin dişi olanları insanları ısırır.

Sivrisineğin, soktuğu yerde salgıladığı salyası, emdiği kanın pıhtılaşmasını önleyen bir madde içerir ve ısırık yerinde kaşıntıya neden olan bu salyadır.

Sivrisinek sokmasını engelleyemezsiniz. Ancak ona maruz kalmamak için bulunduğunuz ortamı sineklerden arındırabilirsiniz.

Sivrisineklerin Zararları

Asıl mesele sivrisineklerin zararlarıdır. Küçük olarak göze çok fazla batmayan bu canlılar, insanları ısırdıkları andan itibaren çok ciddi hastalıklar bulaştırabilmektedirler. Genel olarak zararları arasında ise:

Sivrisinekler kendinizi ne kadar korumaya çalışsanız da yine de ufak bir demir para kadar bile açık bıraktığınız alanı sezebilir.

İnsanları ısırarak kan emen sivrisineklerin sokması aslında birçok hastalığa neden olabilmektedir. Sivrisineklerden insanlara bulaşan en önemli hastalıklardan birisi sıtma hastalığıdır.

Dişiler kanla beslenir; kan, yumurta yumurtlayabilmek için gereklidir.

Erkekler yalnızca bitki özsuları ile beslenir, bizi dişiler sokar

Sivrisinekten Kurtulmanın Yolları

Sivrisinekten kurtulmak için Dünya genelinde pek çok ülkede yaşayan insan toplulukları çeşitli yöntemler geliştirmişlerse de tam anlamıyla başarı sağlayamamışlardır.

Sivrisineklerden kurtulmak için mekânın temizlenmesine özen gösterilmelidir. Alan içerisinde bulunan pis su birikintisi, çöplük veya lağım suyu gibi alanlar temizlenmelidir. Bu sivrisineklerin o bölgede çoğalmasını ve barınmasını engelleyecektir.

Sonrasında ise sivrisinek ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Sivrisineklerden kesin ve uzun süreli kurtulmak için şirketimizden profesyonel destek alabilirsiniz.