Pireler insanların en sık karşılaştıkları canlıların başında yer alırlar. Kan emerek yaşamını sürdüren pireler hem insanlara hem de hayvanlara zarar verirler ve alerjik hastalıklar yaymaktadırlar. Bu nedenle pire ilaçlaması yapmak son derece gerekli bir durumdur. Pireler daha çok geceleri aktif olurlar. Uçmazlar ancak sıçrama yetenekleri son derece gelişmiştir. Evcil hayvanların derilerinde de sıkça karşılaşılan pireler, senede 11 kez çiftleşen canlılardır. 1 haftada olgunlaşan pire canlıları haftanın bitimi ile birlikte kan emmeye başlamaktadır.

Pire ile mücadele, sıvı ilaçlarla ile mümkündür. Yapılacak uygulamalarda, evcil hayvanlar için kedi tasması, köpek spreyi gibi ek kontrol altına alma mekanizmaları kullanılarak pire ve pire çeşitlerinin kontrol altına alınması sağlanır.

Pirelerin Özellikleri

  • Kan emme olayı nedeniyle kana bakteri ve mikrop bulaştıran pireler insan ve hayvan ölümlerine neden olmaktadırlar.
  • Bilinen pire türleri insan piresi, köpek piresi, kedi piresi, sıçan piresi ve kuş piresidir.
  • Pirelerin ömrü 1 yıldır.
  • Pireler sıcak alanlarda yaşamayı severler. İnsanların yaşam alanlarında ve hayvan vücutlarında kendilerine yuva kurarlar.
  • Oldukça hızlı çoğalmaktadırlar.
  • Pireler kaşıntı ve alerjik reaksiyonlara neden olan canlılar oldukları için pire ile mücadele insan sağlığını doğrudan ilgilendirmektedir. Pirelerin kontrol altına alınması büyük önem taşımaktadır.
  • İnsanların hayvanlar gibi geniş kıllara sahip olmaması nedeni ile pireler insan vücutlarında yuva yapamamaktadır.
  • Pireler hem yatay hem de dikey olarak 15 cm kadar zıplayabilirler. Kendi boyutları ise ortalama 2-5 mm’dir.
  • Ev içlerine dışarıdan gelen kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar üzerinde gelme ihtimali çok yüksektir.

Evde Pire ile Mücadele

Pirelerle bireysel yollarla mücadele etmek kesin sonuca sizi ulaştırmaz. Sadece evcil hayvanlarınız ya da kendiniz üzerinde kullanacağınız tıbbi pire ilaçları kısmen bir kurtuluş sunar. Ancak evinizin her alanında varlığını sürdüren pireler bir süre sonra yeniden sizin ve evdeki evcil hayvanlarınızı rahatsız etmeye başlayacaktır. Bu nedenle evde pire ile mücadele son derece önemlidir. Pireler geceleri aktif oldukları için uyku sırasında insanların kanlarını emerler. Bu durum insanların birçok hastalığa yakalanmasına neden olmaktadır. Pireler, hastalıklı bir canlıdan aldıkları mikrobu kan emme yöntemiyle insanlara ve diğer canlılara rahatlıkla bulaştırabilmektedirler. Pireden kurtulmak için evlerde genellikle sıvı ilaçlarla mücadele teknikleri kullanılır. Sıvı haşere ilaçları kullanılarak buharlama ya da püskürtme yöntemi yapılabilir. Pireleri yok etmek için kullanılan haşere ilacı türü son derece önemlidir.

Pireden kurtulmanın doğal yolu yoktur. Bu nedenle bu haşerelere karşı profesyonel çalışma yürütülmesi şarttır. Katı, jel ya da toz ilaçlar ile yok edilemeyen pirelerden kurtulmak için sıvı ilaçlar kullanılan tekniklere başvurulması gereklidir. Buharlama ya da püskürtme teknikleri kullanılarak yapılan Pire ilaçlama, her alanda yapılabilmektedir. Pire yok etmek için etkili pire ilaçları gereklidir. Bireysel olarak mücadele yürüterek bu canlılardan kurtulmak mümkün değildir. Pireler güçlü canlılardır ve kalitesiz ilaçlar ile yok edilemezler.

Pire Nerelerde Görülür?

Dış mekânlarda bodrum katlarında ve sokak köpekleri ile sokak kedilerinin yaşadıkları bölgelerde sıkça rastlanılan pireler insanlar ve bu tür canlılar yolu ile iç mekânlara girerler. Pirelerden kurtulmak için öncelikli olarak eğer var ise ev içindeki evcil hayvanları pirelerden arındırmak daha sonrada mekândan pireleri yok etmek gereklidir.

Pire ilaçlama Hakkında Merak Edilenler

Evde Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Evde pire ilaçlama, sıvı ilaçlar ile yapılır. Katı veya jel ilaçlar bu haşerelere karşı etkili değildir. Detaylı şekilde yapılması gereken sıvı ilaçların uygulaması, uzman firmalar aracılığı ile gerçekleştirilmelidir. Pire ile mücadelede genellikle buharlama tekniği kullanılır.  Bu yöntemle yapılan uygulamalarda alanın en az iki saat kapalı tutulması gereklidir. Bunun yanı sıra, gıda maddeleri paketlenerek kaldırılmalı ve ortam havalandırılmadan kullanılmamalıdır.

Pireden Doğal Yollarla Kurtulmak Mümkün Mü?

Çok hızlı üreyen bir haşere olan pire, her bölgeye yayılım gösterebilir. Bunun yanı sıra, gözle görülmesi zor olduğundan, hemen fark edilmez. Büyüklüğü 2-3 mm arasında değişen pireyle doğal mücadele mümkün değildir. Bu haşereleri yok etmek için pire ilaçlama yaptırmak şarttır. Mücadele geciktikçe, pirelerden kurtulmak da zorlaşacaktır.

Evimde Küçük Çocuğum Var. Pire ilaçlamanın Zararı Olur Mu?

Pire ilaçlama işleminde kullanılan ilaçlar çok önemlidir. Kalitesi yüksek ve insan sağlığına zarar vermeyen türdeki ilaçlar ile yapılan uygulamalarda hiçbir sağlık tehdidi oluşmaz. Ancak işlem bittikten sonra, çocuğun eşyalarının yıkanması önemli bir tedbirdir. Bunun yanı sıra, profesyonel olmayan firmalar tarafından yapılan pire ile mücadelede yalnızca çocuklara değil, yetişkinlere de ciddi zararlar vereceği gibi, pirelere karşı da etkili olmayacaktır. Bu nedenle pire ile mücadele için bu alanda uzman şirketlerden hizmet alınmalıdır.

Pire Evcil Hayvanlardan Bulaştı. İlaçlama Yaptırmak Çözüm Olur Mu?

Pire genellikle kedi, köpek, güvercin gibi hayvanlardan bulaşır. Ancak bu hayvanların ortamdan uzaklaştırılmaması ya da pireden arındırılmaması durumunda, alanda yapılan uygulamalar sonuç vermeyecektir. Dolayısıyla pire ilaçlama uygulaması yapıldığı anda, eş zamanlı olarak hayvanların da temizletilmesi ya da ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Aksi durumlarda pire sorunu devam edecektir.

Pire ilaçlama Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pire ile mücadele için kullanılan ilaçlar farklılık göstermektedir. Kaliteli pire ilaçları ile yapılan uygulamalar hemen sonuç vereceği gibi, basit ilaçlar, bu haşerelere karşı bir çözüm sağlamaz. Bu nedenle kalitesiz ilaçlar kullanan firmalar ekonomik fiyatlar ile uygulama yapsa dahi pireye karşı başarılı olamamaktadır.

Pire ilaçlama Fiyatları Ne Kadardır?

Pirelerin görüldüğü alanlarda mücadele yaptırmak şart olmakla beraber, bu haşerelerin yoğunluğuna bağlı olarak farklı yöntemler ve ilaç dozu kullanılmalıdır. İlaç yetersiz kalırsa, bu haşereler yok olmayacaktır. Bu nedenle doz ayarlamasının doğru yapılması gereklidir. Pire ilaçlama fiyatları da, bu parazitleri yok etmek için kullanılan pire ilacı dozuna göre belirlenir. Alanın büyüklüğü arttıkça kullanılan pire ilacı da artacağından, ücreti de artış gösterecektir. Pireden kurtulmak için çok ucuz fiyatlar ile uygulama yapan şirketler konusunda ise dikkatli olunması ve bu firmaların kullandığı ilaçlara dikkat edilmesi gereklidir.