Kalorifer böceklerinin yaşam alanlarımızdan yok edilmesi sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. Kalorifer böceği ilaçlama, kapalı alanlarda kolaylıkla yapılabilen bir uygulamadır. Bu alanda yapılan uygulamalar arasında en etkin yol jel ilaçlarla yapılan işlemdir.  Bu yöntemde Kalorifer böceğinin güzergâhına uygulanan ilaç kısa bir süre sonra etkisini göstererek tüm kalorifer böceklerini etkisi altına alarak yok etmektedir. Jel ilacın temel amacı, birbirilerinin ölüsünü yiyen kalorifer böceğinin yuvasına dönüp ilacı diğer türdeşlerine bulaştırmasıdır. Bu sayede kalorifer böcekleri büsbütün kontrol altına alınabilmektedir. Kalorifer böceği ve diğer tüm haşerelerin yok edilmesinde yılların tecrübesi ile hizmet veren şirketimizi günün her saati arayabilirsiniz.

Kalorifer Böceğinin Özellikleri

Hamam böcekleri ile benzer özelliklere sahip olan kalorifer böceği ile bireysel mücadele oldukça zordur. İnsanların temas etmesi halinde ciddi sorunlara yol açan bu zararlı canlının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Hamam böceği familyasında bulunurlar ve hamamböceklerinin özelliklerini taşırlar.

Yumurtalarını kapsüller biçiminde taşırlar ve yumurtlama ile çoğalırlar.

Çok sayıda yumurta bırakan kalorifer böcekleri tek bir seferde 300’e yakın yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar sıcak ortamlarda 15 günde açılırlar.

Daha çok yiyeceklerin bulunduğu sıcak yerlerde rastlanılır.

Adından da anlaşılacağı üzere kalorifer boruları ve kalorifer dairelerinde sıkça dolaşmalarının yanı sıra mutfak, lavabo ve banyolarda da rastlanır.

Kalorifer böceklerinden kurtulmanın en etkili yöntemi ise sıvı kokulu ve püskürtme haşere ilaç yöntemleridir. Bu yöntemler de profesyonel şirketlerce yapılmaktadır.

Bu böcekler baş bölgelerinde yer alan anten sayesinde hem yiyecekleri hem de nemli ortamları rahatlıkla tespit ederler.

En büyük kalorifer böcek türlerine Güney Amerika ve civarında rastlanılır.

Diğer belirleyici özelliği ise iskelet yapılarıdır. Vücutlarının dış bölümünde yer alan iskeletleri yılda bir defa kabuk değiştirmektedir.

Kalorifer Böceği İlaçlama Yöntemleri

Kalorifer böceği ilaçlama yöntemlerinde sıvı ve jel ilaçlar ön plana çıkmaktadır. Sıvı böcek ilaçları daha çok ev, ofis gibi küçük mekânlarda tercih edilirken, jel ilaçlar, restoran, fırın ve kafe gibi ortamlarda kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekilen husus ise sıvı ilaçlarla sürdürülecek mücadelenin yapılacağı ortamın bir süreliğine boşaltılması ve besinlerin açık alanda bırakılmamasıdır. Jel ilaçlarda ise bu tür önlemlerin alınmasına gerek yoktur. Eğer ortamda kalorifer böcekleri çok yoğun şekilde bulunuyorsa, bu durumda hem sıvı hem de jel ilaçların her ikisinin de kullanılması şart olabilmektedir.

Kalorifer Böceği Nasıl Beslenir?

Kalorifer böcekleri her türlü besini tüketebilmektedir. İnsanların tüketmediği besinleri bile yiyebildikleri için her türlü bakteri ve mikrobu taşımaları söz konusudur. Kalorifer böcekleri 1-1,5 yıl yaşayabilmektedir. Kalorifer böceklerinin bünyeleri çok güçlüdür. Bu nedenle basit yöntemler ile bu böcekler etkisiz hale getirilemezler.  Bu zararlı haşerelerin kontrol altına alınması ve etkisiz hale getirilmesinde kullanılacak ilacın ve yöntemin kalitesi de alınacak sonucun etkili olmasında büyük rol oynamaktadır.

Kalorifer Böcekleri Nerede Yaşar

Kalorifer böceklerine besinlerin olduğu nemli her türlü yerde rastlamak mümkündür. Kalorifer böcekleri açlığa çok uzun süre dayanabilen bir böcektir. Buna rağmen susuzluğa ise ancak bir hafta dayanabilmektedir. Kalorifer böcekleri halk arasında kakalak, karafatma ve hamam böceği olarak da adlandırılmaktadır. Daha çok pis ortamlarda yaşar ve dolaşırlar. Bu nedenle de insan sağlığını ciddi oranda tehdit etmektedirler. Taşıdıkları mikrop ve bakterileri temas ettikleri alanlara bulaştırırlar. Kalorifer böceği ile mücadelede işin ehli şirketlerden ilaçlama hizmeti almak çok önemlidir.  Firmamız kalorifer böceği mücadele hizmetinde son derece ileri teknikler kullanarak sizlere sağlıklı sonuçlar sunmaktadır.