Farelerden basit yöntemlerle kurtulmak mümkün değildir. Zehirli yemler, sıvı ilaçlar ve fare istasyonları, fare ile mücadelede en çok tercih edilen mücadele yöntemleridir. Bu yöntemleri kullanmak ise profesyonel ekip çalışması gerektirir. Diğer taraftan fareler akciğer solunumu yaparlar. Farelerin işlemden etkilenmesi için yapılan fare ilaçlamanın kokulu olması şarttır.

Kokusuz fare ilacı, kemirgenleri yok etmez. Fareler, akciğer solunumu yapan canlılar olduğundan, yalnızca kokulu sıvı ilaçlardan etkilenirler.

Farelerle mücadelede sıvı ilaçlar buharlama ve püskürtme yöntemleri ile uygulanır. Fare sıvı ilaç tekniğinde kokulu ilaçlar tercih edilir. Bu yöntemlerde insan sağlığına zarar verici bir etkiye maruz kalmamak için işlemde kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına ve profesyonel bir firma tarafından yapılmasına önem verilmelidir.

Fare ilaçlama

Fare ilaçlama, birçok türü olan fareler, insan sağlığı açısından en tehlikeli olan kemirgenlerin başında gelmektedir. Kirli alanlarda yaşayan, çok sayıda mikrop ve bakteri taşıyan, temas ettikleri ortamlara bu bakteri ve mikropları yayan fareler, insan sağlığını ciddi oranda tehdit ederler ve çok sayıda hastalığa da neden olmaktadırlar. Sadece sağlık açısından değil, fareler eşyaları da kemirerek zarar verdikleri için farelerle muhakkak mücadele edilmesi gereklidir. Fare ile mücadele de bu nedenlerden dolayı son derece önem taşımaktadır. Fareler aynı zamanda görünümleri ile de son derece ürkütücüdür ve kapalı alanlarda ciddi korkulara sebebiyet vermektedir.

Fareler haşere ve böceklere oranla çok daha farklı bir yapıya sahiptirler. Beslenme ve yaşama biçimleri açısından kendilerine has özellikleri olan farelerle mücadele de uzmanlık gerektirir. Fare mücadelesinde basit yöntemlerle sonuç alınması mümkün değildir. Özellikle kapalı alanlarda basit yöntemlerle farelerden kurtulmak imkânsız denilebilecek kadar zordur.